Yönetim Kurulu Başkanımız'ın Mesajları

#

2022 Yılı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

2022 yılı faaliyetlerimizi değerlendireceğimiz genel kurulumuza hoş geldiniz. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketi sebebiyle büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Bu elim hadisede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, tüm yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

OSTİM ailesi olarak elimizden geldiğince deprem bölgesine yardım etmeye çalıştık. Ankara’da koordinasyon merkezi olarak tüm yardımları OSTİM'de depolayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladık. Kümelerimiz hemen organize olarak ihtiyaçların tespitinde ve giderilmesinde aktif rol aldı. Kendi bünyemizden oluşturduğumuz ekipler deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine katıldılar. Yüce Allah'tan bir daha böyle acı göstermemesini niyaz ediyorum.

Sizlerin de bildigi gibi 2022 yılı tüm dünya için oldukça zorlu bir sene oldu. Bu yılın sonuçlarını değerlendireceğimiz toplantımızın hepimiz için verimli geçmesini temenni ediyorum.

Pandeminin gölgeside geçen birkaç senenin sonunda 2022'nin dünya ekonomisi açısından bir toparlanma yılı olacağı öngörülüyordu. Beklentilerin aksine, pandemiden çıkış dünya ekonomisi için ağır bir faturayı da beraberinde getirdi.

Rusya - Ukrayna arasındaki savaş, sebep olduğu insani krizin yani sıra gıda, enerji ve tedarik zincirlerini de son derece olumsuz etkiledi.

Petrol ve doğalgaz fiyatlarında meydana gelen anormal fiyat artışları, küresel enflasyonun şiddetlenmesine yol açtı.

Tüm bu gelişmeler sanayi, üretim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren pek çok sektörün tasarruf tedbirleri uygulamasına neden oldu.

2012 yılından bu tarafa payları Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören Şirketimiz zorlu geçen 2022 seneside de diğer yıllarda olduğu gibi güçlü bir büyüme ivmesi yakalamayı başardı.

Mevzuat gereği, faaliyetlerimize ilişkin tüm bilgi ve belgeleri şirket merkezimizde siz değerli ortaklarımızın incelemesine hazır halde bulundurduğumuz gibi web sayfamızda ve Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlamaktayız.
Faaliyet raporlarımızda ve KAP açıklamalarımızda detaylı olarak yer almakla birlikte 2022 yılı faaliyetlerimizden öne çıkan bazı konuları aşağıda özetlemek istiyorum.

Mevcut ihracatımızdaki artışın yanı sıra 2021 yılında iştirak ettiğimiz Meksis A.Ş.’nin de tam konsolidasyona girmesiyle yurtdışı satışlarımızda ciddi bir artış meydana gelmiştir.

2021 yılında 26,5 milyon TL olan ihracat tutarımız, 2022 yılında 61,0 Milyon TL'ye çıkmıştır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından OSTİM Teknopark A.Ş. OFİM Kuluçka Merkezi'nin kuruluşuna izin verilmesi üzerine, mülkiyeti Şirketimize ait olan OSTİM Finans ve İş Merkezi (OFİM) binası (-1) katındaki net kullanım alan yaklaşık 820 m2 olan alanın "kuluçka merkezi" olarak kullanılabileceği şekilde tadilat ve tefrişat işleri Mart 2023 tarihi itibariyle tamamlanmış olup kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Şirketimiz ile Ceceli Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Emek Boru Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi kapsamında, projenin ilk etabı olan ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesinde 100516 Ada 33 Parsel üzerinde yapılacak olan fabrika binası inşaatı tamamlanmış, 29.12.2022 tarihli Yapı Kullanım izin Belgesi alınmıştır. Ankara ili Yenimahalle ilçesi Ergazi Mahallesi 42978 ada 7 Parselde kain bulunan işyeri arsasının projeleri tamamlanmış ve ilgili belediyeden 24.02.2023 tarihinde yapı ruhsatı alınmıştır. ÂLA PRESTİJ işyerleri projesinin gerçekleştirileceği arsa üzerinde bulunan mevcut eski yapının kaldırılması ve şantiye kurulum çalışmalarına başlanmıştır.

Şirketimiz dış ticaret islemlerinin gercekleştirildiği gayrimenkulün çatısı ile MEKSİS A.Ş. üretim tesisi çatısına güneş enerjisi sistemi (GES) kurulumu gercekleştirilmiş olup 2022 yılında enerji üretimine başlanmıştır. Şirketimiz faaliyetlerinin de yürütüldüğü OFIM iş merkezi teras, otopark ve çatı alanlarına GES kurulması yatırımı da gerçekleştirilmiş olup, Mart 2023 itibariyle TEDAŞ onay işlemleri tamamlanarak enerji üretimine başlanmıştır.

Bağlı ortaklıklarımız OFİM A.Ş. ve GÜNHAN OSTİM A.Ş., Kırıkkale ili Karakeçili ilçesi Karşıyaka Mahallesi 922 Ada 3 Parsel üzerinde Güneş Enerjisi Sistemi (GES) kurmak için Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. 'ne müracaatta bulunmuş olup ön değerlendirmesi olumlu bulunan projeler, teknik değerlendirme komisyonuna havale edilmiştir. Teknik değerlendirme çalışmalarının Nisan 2023 içerisinde tamamlaması beklenmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), 11.02.2022 tarihli yazısı ile kurulusuna izin verdiği OSTİM Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun kurulusuna öncülük ederek fona nitelikli yatırımcı olarak katkı sağladık. Fon tarafından Nisan 2023 itibariyle üç projeye destek sağlanmıştır.

GÜNHAN OSTİM A.Ş. alüminyum enjeksiyon döküm tesisinde kalite ve kapasite artışı sağlamak amacıyla planlanan teknolojik iyileştirme yatırımları Nisan 2022 itibariyle tamamlanmıştır.

Şirketimiz OSTİM YATIRIM A.Ş.'nin başarılı faaliyetlerinin yanı sıra OSTİM Ekosisteminde yer alan tasarımdan ihracata, eğitimden ileri teknoloji projelerine kadar üretimin bütün aşama ve unsurlarını içeren ve destekleyen yapımızın nitelik ve nicelik olarak büyüdüğü bir faaliyet dönemini tamamlıyoruz. %100'ü aşkın bir büyüme gösteren OSTİM Teknik Üniversitemiz, ülke çapında Erken Aşama TGB Birincilik Ödülü alan OSTİM Teknopark’ımız, yeni nesil girişimleriyle sıçrama yapan Şirketimiz ve iştiraklerimizle kendimizden emin adımlarla ilerliyoruz.

Ülkemizin menfaatleri adına yüksek bir vizyonla kip olarak çalışmaya devam ediyoruz. Her zaman olduğu gibi yeni projeleri hayata geçirmek için gayretlerimizi daha da artırarak çalışmaya devam edeceğiz. Yaptığımız çalısmaların başarılı olmasını, genel kurulumuzun şirketimiz, ülkemiz ve dünyamız için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.

17.04.2023

Orhan AYDIN

Yönetim Kurulu Başkanı

Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş.