Dış Ticaret Faaliyetleri

#

Dış Ticaret Faaliyetleri

Çok sayıda küçük imalatçı firmanın faaliyet gösterdiği Ostim’de, bölgenin katma değerini ve bölgedeki firmaların iş hacmini artırmayı amaçlayan Şirketimiz, dış ticaret birimiyle Ostim’de üretilen ürünlerin uluslararası pazarlarla buluşması için yoğun çaba harcamaktadır.

 

Şirketimiz yedek parça ihracatında uzmanlaşmıştır. Özellikle ağır iş makinelerinin yedek paraları Şirket bünyesinde oluşturulan profesyonel ihracat ekipleriyle her yıl yaklaşık yirmi ülkeye ihraç edilmektedir.

 

Şirketimiz anahtar teslimi endüstriyel tesis ve elektrik tesislerinin kurulumunda çok sayıda referansa sahiptir. Yurtdışında kurulan tesislerin kurulum aşamasında tüm malzemelerinin Türkiye’den tedarik edilmesi de Şirketimizin ihracat kapasitesini artırmaktadır. Irak’ta şubesi bulunan Şirketimiz Irak’ta ilgili kamu kuruluşları nezdinde amili mütehassıs (davetiye usulü iş verilen) firma olarak değerlendirilmektedir.

 

Şirketimizin rutin ve kurumsal olarak yürüttüğü yedek parça ihracatı ve anahtar teslimi tesis kurulumundan kaynaklanan ihracatlarının yanı sıra Ostim’in uluslararası gücü ve entegratörü misyonuyla, sahip olduğu ilişki ağını ticarete dönüştürmektedir. Belli bir sektörde ve üründe uzmanlaşmadan yürütülen bu faaliyetler iki türlü olabilmektedir.

 

  1. Pazardan gelen talepleri Ostim’den karşılamak:Şirketimizin yurtdışı pazarlarda sahip olduğu dinamik oluşumlar, yerleşik kişi ve firmalarla mevcut ilişkiler sonucu gelen talepler karşılanmaktadır. Bu amaçla Irak, Libya, Almanya, S. Arabistan, Kazakistan, İran gibi ülkelerde temsilcilerimiz bulunmaktadır.

 

Temsilcilerden ve diğer kanallardan gelen talepler uzmanlar tarafından titizlikle incelenmekte, talep edilen ürün ile ilgili Ostim bölgesindeki firmalar taranmakta ve talebi en uygun ve kaliteli şekilde karşılayabilecek firmalar ile diyaloga geçilmektedir. Bölgemizden temin edilemeyen ürünler ile ilgili daha geniş çaplı araştırmalar yapılmakta ve taleplere cevap verilmeye çalışılmaktadır.

 

  1. Ostim’li firmaların ihracatını Şirketimiz üzerinden yapması: Şirketimizin pazarda herhangi bir etkinliği olmamasına rağmen zaman zaman Ostim’de faaliyet gösteren imalatçı firmalar ihracatlarını Şirketimiz üzerinden yapmaktadır. Bu ihracat modeli Ostim’li imalatçı firmanın yurtdışı alıcının şartları gereği Şirketimizin finansal büyüklüğüne ihtiyaç duyması, KDV’den dolayı Şirketimiz üzerinden ihracatın avantajlı olması, Eximbank sigortasının devreye sokularak yurtdışındaki alıcı riskini Şirketimizin üstlenmesi dolayısıyla ticari avantajlar, dış ticaret operasyonel prosedürlerin Şirketimizin tarafından yerine getirilmesi gibi gerekçelerle uygulanmaktadır.

 

Doğal olarak uygulamada yukarıda kategorik olarak açıklanan tüm ihracat modelleri birbirini desteklemektedir. Şirketimiz uluslararası fuarlara ve toplantılara katılarak, yurtdışı pazarlara ziyaretler yaparak, dinamik bir süreç yönetimi ile Ostim başta olmak üzere Türkiye’de üretilen ürünlerin yurt dışı pazarlara ulaştırılması için çalışmaya devam edecektir.

 

Bu kapsamda Şirketimizin yaptığı ihracatlar

 

-         Makedonya’ya kar kürüme aracı ihracatı,

-         BAE’ye Demir Kesme ve Bükme Makineleri ihracatı,

-         Kazakistan’a Asfalt silindirleri, perdah makineleri, kompaktör ve Derz kesme makineleri ihracatı,

-         Kazakistan’a ve Irak’a Carmix aracı ihracatı,

-         Romanya’ya PVC işleme makineleri, PVC profil ve aksesuarları, sulama ve demonte sera malzemeleri ihracatı,

-         İran’ a traktör mili, lastik ve jantları sevkıyatları,

-         Irak’ a İş makineleri, Beton Santralleri, Sondaj Makineleri ihracatı,

-         Irak’ a belediye malzemeleri ve sokak ekipmanları ihracatı.