Yönetim Kurulu Başkanımızın Mesajları

 

2016 Yılı Mesajı

Değerli Ortaklarımız, 

Hem burada hazır bulunan ortaklarımıza, hem de elektronik olarak uzaktan erişimle katılan ortaklarımıza Genel Kurulumuza hoş geldiniz diyorum. Genel Kurulumuza katılamayan ortaklarımızla da önümüzdeki toplantılarda buluşmayı arzu ediyorum. Bildiğiniz gibi genel kurullarımızı olabildiğince çok katılımlı yapmak için elimizden gelen çabayı harcıyoruz. Yaptıklarımızı sizlerle paylaşmak, sizin onayınızı almak ve sizin iradenize uygun olarak Şirketimizi yönetmek için genel kurulları büyük fırsat olarak görüyoruz. Kanunların öngördüğü şartların ötesinde sizlerin görüşlerini ve fikirlerini önemsiyoruz. Bu düşüncelerle 2016 yılını sizlere özetlemek istiyorum.
 
Şirketimizin en önemli faaliyet konusu olan mevcut gayrimenkullerimizin yönetimi ve yeni gayrimenkul projeleri 2016 yılında da ana faaliyetlerimiz arasında yer almıştır. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Ostim’in merkezinde bulunan OFİM binasının tamamını satın almıştık. Yine Ostim’in merkezinde, Ostim Metro durağının yanında bulunan “Ostim Prestij” diye isimlendirdiğimiz projemiz hızla ilerliyor. Bu projemiz konumu, mimari özellikleri, inşaat kalitesi ve diğer özellikleriyle Ostim’e ve Ankara’ya yaraşır bir proje olacaktır. Geçtiğimiz genel kurullarda açıklandığı üzere hasılat paylaşımı yöntemiyle anlaştığımız müteahhit konsorsiyum tarafından yapılan ve halen inşaatı devam eden projemiz şu ana kadar başarılı bir şekilde yürütülmüştür. Bundan sonra da bu başarının devam edeceğine olan inancımı ifade ederek inşaat sürecinde gösterilen ciddi, samimi ve özenli çalışmasından dolayı müteahhit firmamıza teşekkür etmek istiyorum. Bu projeyle ilgili gelişmeler kap’tan sürekli kamuoyuna duyuruyoruz. Projenin, Şirketimizin özkaynaklarının güçlenmesine ve aktif değerinin artmasına önemli katkıları olacaktır.
 
Geçtiğimiz genel kurullarda belirttiğim ve Şirketimizin büyük hissedarı olan Ostim Vakfı tarafından kuruluş çalışmaları devam eden Ostim Teknik Üniversitesi ile ilgili haberleri zannederim basından da takip etmişsinizdir. Bildiğiniz gibi üniversiteler kanunla kurulmaktadır. Üniversitemizin kuruluşuna ilişkin kanun tasarısı tüm Bakanlarımızın imzasıyla Bakanlar Kurulu tarafından meclise sunulmuş olup, kanunun çıkması beklenmektedir. İnşallah TBMM tarafından en kısa sürede kanun çıkarılarak Üniversitemiz kurulmuş olacaktır. Bölgemize ve ülkemize değer katacak olan Ostim Teknik Üniversitesi ile arge çalışmaları hızlanacak, bölgemizde proje zenginliği artacaktır.
 
Geçtiğimiz genel kurulda size aynen şöyle demiştim: “ortaklarımızın en önemli beklentisinin temettü dağıtımı ve/veya bedelsiz sermaye artırımı olduğunun farkındayız.” Bildiğiniz gibi yıl içinde 18 Milyon TL olan sermayemizi tamamı bedelsiz olmak üzere 27 milyon çıkardık. Bu artışla elinizdeki hisse senetleri bedelsiz olarak %50 oranında artmış oldu. Bundan sonraki dönemlerde de kanunlar çerçevesinde ortaklarımıza maksimum getiriyi sağlayacak şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Muhtelif fırsatlarla belirttiğimiz üzere Şirketimiz, payları Borsa İstanbul’da işlem görmesi dolayısıyla her faaliyetini mevzuat çerçevesinde kamuoyuna duyurmak zorundadır. Duyurularımız “ www.kap.org.tr ” adresinden yapılmaktadır. Bu platformdan şirketimizle ilgili önemli olayları ve finansal tablo ve raporları sürekli takip edebilirsiniz. Bu nedenle çok fazla faaliyetlerimizin detayına girmeden önümüzdeki yılların da Şirketimize hayırlar getirmesi temennisiyle şahsım ve tüm yönetim adına hepinize saygılar sunarım.
 
Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı

2015 Yılı Mesajı
 
Değerli Ortaklarımız,
 
Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Bu sene ilk defa mevzuat gereği elektronik genel kurul yapıyoruz. Ortaklarımız bu yıldan itibaren buraya gelip bizzat genel kurula katılabilecekleri gibi bulundukları yerden de bilgisayar aracılığıyla toplantımıza katılabilecekler. Uzaktan erişimle toplantımıza katılan değerli ortaklarımıza da hoş geldiniz diyorum.
 
Her sene olduğu gibi bu sene de siz değerli ortaklarımızın aktif katılımıyla başarılı ve verimli bir genel kurul geçirmemizi temenni ediyorum. Bildiğiniz gibi tüm pay sahiplerimiz şirketimizin işlerine ilişkin haklarını bu platformda kullanmaktadır. Genel kurulumuzda rutin faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelerin yanı sıra dönem için yaptığımız bazı faaliyetlerimizi sizlerin onayına sunacağız.
 
2015 yılında yine Şirketimiz için kritik ve önemli imzalar attık. Ostim’in merkezinde bulunan ve %50’si şirketimize ait olan OFİM binasının tamamını satın aldık. Ostim Metro durağı yanında bulunan Ostim Prestij projesinin inşaatına başladık ve borsada yatırımcıların yakından takip ettiği şirketler arasına girdik. Basın yayın organları tarafından 2015 yılında borsada karını en fazla artıran Şirketler arasında gösterildik. Bu artış esas olarak gayrimenkullerimizin değerlemesi sonucu oluşan kardır.
 
Ortaklarımızın en önemli beklentisinin temettü dağıtımı ve/veya bedelsiz sermaye artırımı olduğunun farkındayız. Gayrimenkul gücümüzle uluslararası finansal raporlama sistemine göre yüksek çıkan karımızın önümüzdeki yıllarda Vergi ve Ticaret Hukuku çerçevesinde hazırlanan finansal tablolarımıza da yansımasını bekliyoruz.

Yukarıda belirttiğim üzere yıl içinde Ostim metro durağı yanında bulunan arsamızda inşaata başlandı. İnşaat çalışmalarımız hızla ilerlemektedir. 2017 yılı içinde inşaatın tamamlanması planlanmaktadır. Yönetim Kurulu olarak öz kaynaklarımızı güçlendirmek amacıyla bu projeyi hasılat paylaşımı olarak imzaladık. Sattığımız işyerlerinin gelirlerini müteahhidimizle %50 oranında paylaşıyoruz. Tahsil ettiğimiz bedelleri öz kaynaklarımızın güçlendirilmesi amacıyla kullanıyoruz.

2015 yılı içinde bölgemizin katma değerini ve rekabet gücünü artırmak için bir çok proje üzerinde çalıştık. Mesela farklı başlıklarda oluşturduğumuz ve ikisinde Şirketimizin de üye olduğu altı adet küme ile birlikte yerli imalatı geliştiriyoruz, bölgemizi dünyaya taşıyoruz. Ostim için yaptığımız her çalışma doğrudan ya da dolaylı olarak Şirketimiz için de yeni fırsatlar ortaya çıkarmaktadır. Yıl içinde odaklandığımız özellikle iki projeden bahsetmek istiyorum:
 
Ostim Bölgesi’nde Şirketimizin büyük hissedarı olan Ostim Vakfı tarafından hayata geçirilecek olan Ostim Teknik Üniversitesi ve Ostim Teknopark projelerinin bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Şirketimizle doğrudan ilgili olmamakla birlikte bu ve benzeri Ostim’in değerini artıracak her organizasyon ve teşebbüs Şirketimiz için de iş potansiyeli, marka farkındalığı, proje zenginliği ve tedarik zincirinin daha da güçlenmesi anlamı taşımaktadır.
 
Önümüzdeki yıl da yeni projelerle ve güzel haberlerle sizin karşınıza gelmeyi Allah nasip etsin. Hepinize Yönetim Kurulumuz ve çalışanlarımız adına saygılarımı sunarım.
 
Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Bakanı

2014 Yılı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,
 
Şirketimizin 2014 yılı genel kuruluna hepiniz hoş geldiniz. Her sene olduğu gibi bu sene de genel kurul vesilesiyle geçtiğimiz yıl yaptıklarımızı, gelecek yıl yapacaklarımızı size anlatacağız; hayallerimizi, mutluluklarımızı ve sıkıntılarımızı sizinle paylaşacağız.
 
Faaliyetlerimizi detaylı olarak raporlarımızda anlattığımız gibi genel kurulumuz esnasında sunum halinde de onaylarınıza sunacağız. Ben bu yazımda Şirketimizle ve genel olarak Ostim’le ilgili önemli gördüğüm hususları vurgulamak istiyorum.
 
Şirketimiz için 2014 yılı yine hareketli bir yıl olmuştur. Özellikle hepimiz için önem arz eden Ostim Metro Durağı yanındaki arsamızın değerlendirilmesi için anlaşmamızı yıl içinde imzaladık. 2015 içinde inşaata başlayarak kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Bu arsamızın da değerlendirilmesiyle Şirketimiz elindeki ticari arsaların tamamını değerlendirmiş olacaktır. Bu projenin Ostim’e ve Ankara’ya değer katacak bir proje olmasının yanı sıra yaptığımız anlaşma sonucu kısa sürede siz değerli ortaklarımızın da temettü ya da bedelsiz sermaye artırımı şeklinde istifade edebileceği bir proje olmasını bekliyoruz.
 
2014 yılı içinde ticari faaliyetlerimiz rutin bir şekilde devam etmiştir. Ülkemizin ve çevre ülkelerin ekonomilerindekigelişmelerden biz de kısmen etkilendik. Malumunuz dünyanın uzak köşesindeki bir gelişmeden hepimiz etkileniyoruz. Amerika’nın varlık alımlarını azaltması, petrol fiyatlarındaki düşüş, İşid tarafından oluşturulan tehdit gibi global ve bölgesel gelişmelerden hepimiz olumsuz etkileniyoruz. Döviz kurundaki oynamalar ve faizlerdeki yükselişler doğrudan finansal tablolarımızı etkiliyor. Bu olumsuzluklara rağmen Şirketimiz profesyonel yönetim ve icra kadrosuyla gerekli tedbirleri zamanında alarak yoluna emin adımlarla devam etmektedir.
 
Genel kurul vesilesiyle Ostim’deki projelerden de sizlere bahsetmek isterim. Türkiye çapında önem arz eden üç adet mega projemizi, 2014 yılı içinde başlattık. (Bu projelerden bir kısmı Şirketimizi doğrudan ilgilendirmekle birlikte bir kısmının Şirketimizle doğrudan ilgisi bulunmamaktadır).
 
İlk projemiz yukarıda bahsettiğim Ostim Metro Merkez yanındaki arsamızın değerlendirilmesi Projesidir. Yıl içinde imzalanan sözleşme ile şartlarını ve taraflarını belirlediğimiz bu Proje çerçevesinde iş merkezlerinden ve kulelerden oluşan bir eseri ülkemize kazandıracağız.
 
İkinci projemiz Ostim’de büyük bir ekopark yapılmasıdır. Ostim sınırları içinde teknopark olarak ilan edilen arsa üzerinde üniversitelerin, sanayi kuruluşlarının ve yenilenebilir enerji ile ilgili tüm tarafların yer alacağı, Türkiye’de cazibe merkezi olabilecek bir eser yapmayı planlıyoruz. Bu projenin Şirketimizle doğrudan ilgisi bulunmamaktadır.
 
Üçüncü projemiz Ostim Teknik Üniversitesi kurulması çalışmalarıdır. Bu yazının hazırlandığı tarih itibariyle YÖK’te başvurumuz değerlendirme safhasındadır. İnşallah genel kurulumuzun yapıldığı tarihte YÖK onayını almış olacağız. Bu proje de Ostim markasına ve Ostim’de takip edilen projelere önemli katkılar sağlayacaktır. Ostim Teknik Üniversitesi’nin Şirketimizle doğrudan ilişkisi bulunmamakla birlikte Şirketimizin büyük ortağı olan Ostim Vakfı tarafından kurulacak olması nedeniyle kardeş kuruluşumuz olacaktır.
 
Mevcut projelerimizin başarıyla sürdürülmesi, devam edenlerin hayata geçmesi ve yenilerinin ülkemize kazandırılması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Yüce Allah’tan vatana, millete ve ülkeye hizmet yolunda iyi niyetle ve gayretle yaptığımız bu girişimlerde bizi başarıya ulaştırmasını niyaz ediyorum. Destekleriniz ve dualarınız için teşekkür ediyorum.
 
Saygılarımla...
 
Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Bakanı

2013 Yılı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

2013 yılı genel kurulu vesilesiyle sizlerle bir kez daha buluşmaktan, size yaptıklarımızı anlatmaktan ve sizinle dertleşmekten dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum.
 
Kooperatif olarak 1968 yılında rahmetlik Cevat DÜNDAR ve arkadaşlarının tohumunu attığı bir sanayi bölgesi kurma projesi, geldiğimiz noktada dünya çapında başarılı proje olan Ostim’i doğurdu. Bildiğiniz gibi Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. de bu ana yapının bir unsuru olarak kooperatifteki atık değerlerin aktife konulmasıyla ortaya çıkmıştır. Ostim ve Ostim Yatırım olmak üzere iki ana bölüm halinde düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Ostim organize sanayi bölgemiz boyutları belki küçük ama yaptıkları iş ve ülkeye katkıları büyük olan çok sayıda firmadan oluşmaktadır. Bu firmalarımız insanımıza iş ve aş vermekte, devletine vergisini ödemekte, ihracat yaparak ülkeye döviz kazandırmakta, teknolojik yenilikleri takip etmekte, kısaca ülkemizin ana iskeletini oluşturmaktadır. Bu şirketlerimizin idealist, gayretli ve ileri görüşlü yöneticileri sayesinde Ostim, her geçen gün daha büyük başarılara imza atmaktadır. Son yıllarda beş başlıkta yürüttüğümüz kümelenme çalışmaları ile bölgemizdeki firmalara destek sağlamaya çalışıyoruz. Firmalarımızı arkamıza alarak ülkemizin geleceği için çok önemli gördüğümüz yerli imalatın gelişmesi ve yaygınlaşması için kapı kapı dolaşıyoruz. Amacımız her alanda yerli firmalarımızın başarılı olması ve ithalata bağımlı hale gelen sanayimizi özellikle yöneticilerimizin duyarlılığını harekete geçirerek daha milli bir yapıya kavuşturmaktır. Bu amaç için çalışmamızı elimizden geldiğince artırarak devam ettireceğiz.
 
Ostim’in gücünü arkasına alarak proje üreten, ihracat yapan ve gayrimenkullerini Ostim’e değer katacak şekilde değerlendiren Şirketimiz Ostim Yatırım A.Ş.’de 2013 yılında önemli olaylar yaşadık. Haziran ayı başında Borsa’da ikinci ulusal pazara çıktık. Bu durum şirketimizin bir üst klasmana çıkması demektir. Bildiğiniz gibi biz yönetim olarak borsaya kendi irademizle katılmadık. Sermaye Piyasası Kurulu zaten çok ortaklı olmamız nedeniyle bizi borsaya girmek şartını getirdi.
 
Zorunluluktan dolayı girmemize rağmen Borsa siz değerli ortaklarımız için elindeki hisse senedini çok kolay bir şekilde paraya dönüştürme imkanı sunuyor. Prestij ve tanınırlık açısından da birçok imkanlar sunuyor. Ancak bence Borsa’nın en önemli faydası Şirketimizin artık kamuya mal olmasıdır. Şirketlerin şeffaf olmasının, her attığı adımı kamuoyuyla paylaşmasının, denetime açık olmasının ve yaptığı iyi ve kötü işleri herkese duyurmasının aslında bizim gibi patron değil de emanetçi olan yöneticiler için çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Yaşanan olumlu ya da olumsuz tüm olayların yayınlanması piyasada yapılacak spekülasyonların da önüne geçiyor. Birinci ağızdan gerçekleri duymak mümkün oluyor. Sizlerden aldığımız bu emanetin borsa gibi kurumsal bir yapının içinde daha çok koruma altında olması sizin de bizim de lehimize bir durumdur. Birçok kişi ve kuruma hesap vermek zorunda kalmak her ne kadar bürokrasiyi artırsa da şirketimizin faaliyetlerini daha kontrollü olarak yürütmesini sağlamaktadır.
 
Borsa İstanbul A.Ş.’den şirketimizin hisse senetlerini alarak ortağımız olan değerli yatırımcılara da bereketli kazançlar diliyorum.
 
Şirket olarak gayrimenkul alanındaki faaliyetlerimiz devam edecektir. Yeni projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımızı başlattık. Metronun yanındaki arsamızı değerlendirmek için görüşmelere başladık Irak’ta taahhüt işlerine devam ediyoruz. Diğer yandan Ostim’deki firmalarımızdan satın aldığımız ürünleri şimdiye kadar yaklaşık elli ülkeye ihraç ettik. Önümüzdeki yıllarda da çalışmalarımızı büyük bir azimle ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Sizlerin duası ve manevi desteği en büyük motivasyon aracımızdır. Başarılı nice yıllara hep birlikte ulaşmak dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.
 
Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı
 

2012 Yılı Mesajı

Değerli Ortaklarımız;

2012 yılı genel kurulumuz vesilesiyle yaptıklarımızı ve yapmak istediklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Her yıl yapılan genel kurullar bizim için yaptıklarımızı anlatmanın ve sizden onay almanın yanı sıra sizlerin aktif katkısıyla eksiklerimizi görmek ve geleceğe daha donanımlı bir şekilde bakmak anlamı taşıyor.

2012 yılı ülkemiz açısından genel olarak başarılı geçmesine rağmen ekonomideki büyüme oranının düşük kalması sanayimiz açısından olumsuz bir durum olmuştur. Yüksek cari açık da sanayimizin ithalata bağımlılığını sürekli artırmaktadır. Ostim olarak yerli imalatın Ostim’li her bir KOBİ için ne kadar hayati olduğunu bulunduğumuz her ortamda, karşılaştığımız her muhataba anlatmak için yoğun çaba harcıyoruz. Yıl içinde devlet adamlarımızla, bürokratlarımızla, siyasetçilerimizle, basınımızla, akademisyenlerimizle yerli imalatla ilgili farkındalık oluşturacak muhtelif programlarda bir araya geliyoruz. Hangi platformda olursak olalım, hangi muhatapla karşılaşırsak karşılaşalım yerli ve milli imalatın önemi üzerinde duruyoruz. Ostim gazetesinde detaylı olarak bir dosya halinde açıklandığı üzere ABD’de Amerikan malı satın alınması kanunla düzenlenmiştir. Serbest piyasanın en ileri seviyede uygulandığı ülkelerde bile yerli imalat desteklenmektedir. Kendi ülkesinde üretilen ürünlere imtiyaz sağlanması konusunda dünyanın başka birçok ülkesinde de benzeri uygulamaların olduğunu görüyoruz. Biz de enerji, ulaştırma, sağlık, savunma sanayi gibi birçok sektörde yerli imalatın güçlendirilmesi ve en azından ithal mallar karşısında eşit şartların oluşturulması için mücadele ediyoruz. Şirketimizin genel kurulu vesilesiyle hayati bulduğum bu konuyu paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi şirketimizin payları 10 Mayıs 2012 tarihinden itibaren borsada işlem görmeye başladı. 2012 yılı Şirketimiz için borsaya giriş ve alışma yılı oldu. Her ne kadar şirketimizin paylarının işlem gördüğü Serbest İşlemler Platformunun kendine özgü şartlarından dolayı istediğimiz işlem hacmine ve değerlere ulaşılamasa da borsanın çok uzun bir süreç olduğunu biliyoruz. Burada bir tespitte bulunmak istiyorum. Borsa birçok şirket için belli bir seviyeye ulaştıktan sonra kendi kararlarıyla girdikleri bir piyasadır. Şirketler genellikle sermaye piyasalarından kaynak temin etmek için borsaya girerler. Ancak şirketimiz için durum böyle olmamıştır. Şirketimiz uzun süren ticari hayatının başlangıcında olmasına rağmen borsaya girmek durumunda kalmıştır. Bildiğiniz gibi paylarımızın borsada işlem görmesi bizim tercihimiz sonucu değil, kanuni düzenlemelerin sonucu fiili bir durum olarak ortaya çıkmıştır. Ancak yine de bir taraftan gayrimenkullerimizi değerlendirirken diğer yandan ticari faaliyetlerimizi geliştirmek için çalışmalara devam edeceğiz. Bazı açılardan Borsa’nın bir şans olduğunu düşünüyorum. Kendimizi sürekli olarak Borsa aynasında kontrol edebileceğiz. Hatta borsanın kurumsal yönetim ilkeleri, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri dikkate alındığında, zaten yapmak istediklerimizi Borsa mevzuatı sayesinde zorunlu olarak yapabileceğiz. 2012 yılı genel kurulu gündeminden göreceğiniz üzere kurumsal yönetim ilkelerine ilişkin birçok politika ve çalışma esasını genel kurulun onayına sunacağız.

2012 yılında faaliyete geçen OFİM (Ostim Finans ve İş Merkezi)’nin tam kapasiteyle faaliyet göstermesi için çalışmalarımız sürdürülmektedir. 2013 yılı mart sonu itibariyle yaklaşık olarak %50 oranında kiraladığımız bu Merkezin kira oranının artırılması için görüşmelerimiz devam etmektedir. Sanayinin merkezinde bulunan bu Merkezimizin bölgemizin kalitesini artırdığı ve bölgedeki işletmelerimize fayda sağladığı açıktır. Geçen genel kurulda söylediğim gibi yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı ve günlük 5000 kişinin ziyaret ettiği bir merkez oluşturmak için çabalarımız devam etmektedir.

2013 yılında Alınteri Plaza’nın yapımını da tamamlamayı planlıyoruz. Alınteri Plaza’da şirketimizin mülkiyetinde bulunan işyerleri için kiralama çalışmalarına başlanmıştır. 30 Mart 2013 itibariyle dört dükkan kiralanmıştır. Böylece 2013 yılı itibariyle Metro Arsası dışında tüm arsalarımızı değerlendirmiş olacağız. Ostim Metro durağının içinde bulunduğu arsamız büyüklüğü, stratejik konumu, imar durumu gibi birçok açıdan özellikli bir proje olduğunun farkındayız. OFİM ve Alınteri Plaza’daki iş yerlerinin kiralama çalışmalarının tamamlanmasının ardından tüm konsantrasyonumuzu Ostim Metro Durağı Projesine vereceğiz. 

2012 yılında da şirketimizin ihracatları satışlarımız içinde önemli paya sahip olmaya devam etmektedir. Irak başta olmak üzere, İtalya, Mısır, Çin’in de içinde bulunduğu on yedi ülkeye doğrudan fatura kesilerek ihracat gerçekleştirilmiştir. 2012 yıl sonu itibariyle toplam ihracat yaptığımız ülke sayısı 48’e ulaşmıştır.

2013 yılının siz değerli ortalarımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini dilerim; bu ortak dileğimizin gerçekleşmesi için şirketimize başarılı işler yapması için bereket ve fırsat vermesini Yüce Allah’tan diler, saygılarımı sunarım.

Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı
 

2011 Yılı Mesajı

Büyük bir projeyi daha başlatmanın mutluluğunu ve gururunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 2009 yılı sonunda Ankara’nın en büyük projelerinden birine Ostim’de Şirketimiz tarafından başlandı.
 
OFİM (Ostim Finans Merkezi) olarak isimlendirdiğimiz projemiz, Ostim’in değerine değer katacaktır. Planlarımıza göre OFİM inşaatı 2010 yılı sonuna doğru tamamlanarak, hizmete girecektir. OFİM, Ostim’e sağlayacağı katkı ile bölgemizi daha da nitelikli hale getirecektir. Bildiğiniz gibi şirketimiz çok eski bir şirket değildir. 1998 yılında kurulduk. 12 yıllık bir şirketiz. Şirketimiz kuruluşundan bugüne kadar sürekli yatırım faaliyetlerini devam ettirmektedir. Her bir sonraki yatırımımızın önceki yatırımlara hem hacim olarak, hem de maliyet olarak daha büyük olduğunu görüyoruz.
 
Şirketimiz kurulduktan sonra Kosova İş Merkezi aktife alınmıştır. Daha sonra Borusan Bölge Müdürlüğü binasını yaptık. Ostim Teknokent binasını yaptık. Mega Center binasını yaptık. Şimdi OFİM (Ostim Finans Merkezi) binasını yapıyoruz. Ostim Metro Durağının yanında bulunan arsamızı da değerlendirdikten sonra kuruluşta aktifi mize alınan arsalar üzerindeki yatırım faaliyetlerimizi tamamlamış olacağız.
 
Bildiğiniz gibi Şirketimiz gayrimenkul olarak güçlü olmasına rağmen sahip olduğu arsaları üzerinde büyük yatırımları gerçekleştirecek özkaynağa sahip değildir. Genelde şirketler bu tip büyük yatırımları yapmadan önce ortaklarına müracaat ederek özkaynaklarını artırırlar. Amaç yatırıma güçlü girmektir. Bizim şirketimiz kuruluşundan bugüne kadar ortaklarından ödeme talep ederek bedelli sermaye artırımı yapmamıştır. Böyle bir fi nansmanı bundan sonra da planlamıyoruz. Yatırımlar için gerekli olan sermayeyi yatırım ortakları bularak, bankalardan kredi temin ederek, küçük harcamaları da şirketimizde biriken fonları kullanarak yapıyoruz. Dolayısıyla yaptığımız yatırımların getirilerini öncelikle yatırımı yaparken alınan borçların geri ödenmesinde kullanıyoruz. Bu borçlar geri ödendiğinde şirketimizin karlılığının artacağı, ortaklarımıza tatmin edici karlar dağıtılacağı ve Şirketimizin de daha büyük güç kazanacağı tabiidir.
 
Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki Şirketimiz çok az sayıda çalışan nitelikli personeliyle büyük işleri hayata geçirmektedir. Takdir edeceğiniz üzere uluslararası rekabetin gittikçe yoğunlaştığı dünyada iş almak ciddi çaba gerektirmektedir. Fuarlar, iş seyahatleri, tesis montajı gibi muhtelif amaçlarla farklı ülkelerde zor şartlarda koşturan personelimiz, bir yandan ticari olarak mücadelesini sürdürürken diğer yandan ticaret dışı zorluklarla da uğraşmaktadır. Bu vesile ile tüm ekibimizle gurur duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.
 
Ostim Yatırım’da yöneticilik yapmayı kutsal bir emanete bekçilik yapmak olarak görüyoruz. Şimdiye kadar ehliyetimiz çerçevesinde emaneti koruduk, değerini düşürmediğimiz gibi değerine değer kattık.
Emanetinizin emin ellerde olduğunu biliniz.
 
Hepinize saygılar sunarım.

Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı
 
 

2010 Yılı Mesajı
 
Değerli Ortaklarımız;
 
Yeni faaliyetler, yeni projeler ve yeni bağlantılarla yeni bir yıla daha başlamış bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi Ostim olarak yoğun çalışmalarımız arasında felsefe içeren, yerli sanayiye yön gösteren akademik çalışmaları da takip ediyoruz. Yazarları Ostim’e davet ediyoruz. Onların fikirlerinden istifade etmeye çalışıyoruz. Bu takdim yazısı vesilesiyle 2010 yılında takip ettiğimiz bir kitap olan “Artık Paydos” isimli esere ismini veren olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Mimar Sinan inşa ettiği camide çalışan bir duvarcı ustanın ağır hasta yatağında, ızdırap içinde ve ümitsiz bir halde yattığını öğrenir ve bu ustasını ziyaret eder. Yaşı oldukça ilerlemiş olan usta bilinçsiz bir halde “kalfa taş ver, harç ver, mala ver; taş ver, harç ver, mala ver” diye sayıklamaktadır. Koca Mimar anlar ki Usta can çekişirken bile rüyasında duvar örmektedir. Mimarbaşı’nın gözlerinden yaşlar süzülür ve eğilerek Ustasının kulağına “Ustam paydos” diye fısıldar. Pirifani duvarcı ustası o an ruhunu teslim eder.
 
İşiyle fani olamayan, işini rüyasında göremeyen, işinden dolayı sorumluluk hissetmeyen hiç kimse başarılı olamaz. Biz de sizden aldığımız destekle ve var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemizde taş üstüne taş koyan herkesi kucaklıyoruz. İyi niyetle ve karşılık beklemeden yaptığımız işler, gösterdiğimiz gayretler sonucu Ostim markası dünya markası haline geldi. Başarı şu şartların yerine getirilmesiyle mümkündür:
  • Somut, gerçekleştirilebilir ve iddialı hedefler koymak,
  • Hedeflere uygun gayret göstermek ve çalışmak,
  • Samimiyeti ve iyi niyeti kaybetmemek,
  • Profesyonel ekip istihdam etmek,
Değerli Ortaklarımız;
 
Bildiğiniz gibi Ostim’in başlangıcı SS. Ostim Yapı Kooperatifi’dir. Dolayısıyla bizim kurucu organizasyonumuz kooperatif, kurucu irademiz kooperasyon (işbirliği)’dir. Bir avuç insanın işbirliği iradeleri bugün herkesin örnek aldığı Ostim yapısını başlatmıştır. İşbirliği demek güven demektir; yardımlaşma demektir; paylaşma demektir; yeri geldiğinde verme demektir; yeri geldiğinde alma demektir; arkadaşının derdiyle dertlenmek, zevkiyle mutlu olmak demektir; paylaşma demektir. Kısaca işbirliği içinde bizi biz yapan değerlerin tamamı bulunmaktadır. Yani Ostim’in temelinde bizi biz yapan değerlerin tamamı bulunmaktadır. Ostim’in başarısı da bundan kaynaklanmaktadır. 2010 yılının faaliyetlerini özetlediğimiz bu raporda nereden geldiğimizi tekrar hatırlatmak adına bu konuyu değerli ortaklarımızla paylaşmak istedim.
 
Değerli Ortaklarımız;
 
Ostim Yatırım olarak 2010 yılı içinde yaptığımız çalışmaların detaylarını faaliyet raporunun içinde bulabilirsiniz. Ben bu takdim yazısında faaliyetleri tekrarlamak istemiyorum. Her genel kurulda gerekli açıklamaları yapmaya çalışıyoruz. Ben 2010 yılı faaliyetlerimizi ana başlıklar halinde belirterek, bu işlerin felsefesini siz değerli ortaklarımızla bir kez daha paylaşmak istiyorum.
 
Ofim (Ostim Finans ve İş Merkezi) İnşaatı: Amacımız Ostim’e herkesin yapmadığı yatırımları yaparak bölgemizin kalitesini topyekun artırmaktır. Ostim’i küçük dükkanlarda iş yapan esnaflar topluluğu imajından çıkararak, ayrı ayrı küçük olmanın farkını, birlikte büyük olmanın avantajını yakalayan teknik kabiliyeti yüksek imalat ve mühendislik firmalarından oluşan, ileri teknolojiye sahip bir bölge yapmaktır. Böyle bir bölgenin iş merkezi de, alışveriş merkezi de, banka şubesi de, yeme içme yerleri de, idari ofisleri de, otoparkı da kaliteli olmalıdır. Şirketimizin mülkiyetinde bulunan Ostim’in merkezindeki arsamız üzerine böyle bir yapıyı 2010 içinde kurduk. Kiralama çalışmalarımız devam etmekte olup 2011 yılında binanın tamamını kiralamayı amaçlıyoruz.
 
İhracat: Yurtdışına mal satışlarımızda amacımız kurumsal işbirlikleri yapmaktır. Mesela yabancı ülkedeki bir bakanlığın Türkiye’deki tek tedarikçi olmak kurumsal bir işbirliği kurmak demektir. Bu zemini oluşturduktan sonra onun üzerine mal sevkiyatını inşa etmek çok kolaydır. Bildiğiniz gibi Şirketimiz tek bir ürün grubunda uzmanlaşan bir firma değildir. Satılan ürünün temini Ostim’li firmalardan yapılmaktadır. Ayrıca Ostim içinde belli mal grubunda ürün imal eden imalatçılarımızı bir araya getirerek onların ürünlerini tek elden yurtdışına ihraç etmek için çalışmalarımız sürdürülmektedir. Yıllardır devam eden bu çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık. Raporumuzun ilgili kısmında göreceğiniz üzere 2010 yılında satışlarımızın önemli kısmı ihracattan oluşmaktadır.
 
Proje Ortaklıkları: Ostim’deki bazı firmaların üretim ve teknik kabiliyetleri yüksek olmasına rağmen, idari ve finansal açıdan yeterli imkâna sahip olamadıkları için özellikle büyük işlere girememektedir. Bu işler de genellikle yabancı firmalar tarafından yapılmaktadır. Büyük iş yapma yeteneği olan firmalarımız, alt tedarikçi olarak Ostim’deki birçok imalatçı firmaya da iş yaptırmaktadır. Büyük işler alınamadığında hem Ostim olarak hem de ülke olarak zarara maruz kalınmaktadır. Şirketimiz elinden geldiğince bu tip işleri Ostim’e kazandırmak için proje ortaklıkları kurmaktadır. Özellikle gittikçe önem kazanan enerji sektöründe alınan bu tip işler, Şirketimizin misyonuna tam olarak uymaktadır. 2010 yılı içinde bu felsefeye uygun proje ortaklıklarımız devam ettirilmiştir.
 
Şirketimiz her şeyden önce ticari bir işletmedir. Kuruluş mantığı gereği bazı misyonları bulunsa da ticari olmayan işlere girilmemektedir. Şirketimizin yaptığı her işte öncelikle şirketimiz kazanmalı, Ostim kazanmalı, ülkemiz kazanmalıdır. Şirketimiz bu kazançları elde ederken aynı zamanda işbirliği yaptığı kişi ve kuruluşlar nezdinde şükran duygusu oluşturabilmelidir. Şirketimizi büyük başarılarla gelecek nesillere miras bırakmayı Cenab-ı Hak bizlere nasip etsin.
 
2011 yılının da başarılar ve hayırlar getirmesini temenni eder saygılar sunarım.
 
Orhan AYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı